Najdi Články Tabule Videotéka Wiki Fórum Seznamka Bazar Více

Jméno:
Heslo:
Registrace
... váš a vámi tvořený regionální portál
... váš prostor pro občanskou žurnalistiku, výměnu informací, řešení lokálních veřejných problémů, setkání a seznamování

Pestrý víkend berounský

12.09.2010  22:00
Článek (region)
Berounsko
Cadecron

Uplynulý víkend se v Berouně konaly v rámci Dnů evropského dědictví tradiční podzimní Hrnčířské trhy. Nejen trhy však byly lákadlem pro návštěvníky i domácí, v Berouně proběhlo i mnoho dalších akcí.


Pátek

Dny evropského dědictví začaly již v pátek. V autokempu Na Hrázi odstartovaly v podvečer  tréninky posádek závodu dračích lodí Berounský drak, který se konal již popáté. Pro návštěvníky z řad dětí i dospělých byl připraven kulturní program, který vyvrcholil v půl desáté večer  slavnostním „probuzením draka“ ohnivou show.


Sobota

Hrnčířské trhy byly zahájeny v sobotu v osm hodin na Husově náměstí. Od devíti hodin následoval jako obvykle koncert dechové hudby skupiny Berouňačka. O hodinu později se vernisáží výstavy FAMU otevřela Výstavní síň Jiřího Jeníčka v Pražské bráně. S jedenáctou hodinou se program rozdělil na několik možností, na náměstí koncertoval Velký swingový orchestr, v Městské galerii v Duslově vile proběhla vernisáž výstavy „Beroun v zrcadle času“ a v autokempu „Na Hrázi“ odstartovali první účastníci závodu dračích lodí.

Hrnčířské trhy

Po vystoupení Křivoklátských hudců  pokračoval program na Husově náměstí ve 13:00 oficiálním zahájením Dnů evropského dědictví, ve 14:00 vyhlášením vítězů soutěže hrnčířů. Od třetí hodiny odpolední vystoupili s hodinovým odstupem ještě Plzeňský mls, Švejk band a Gerard Legiers. Trhy byly první den k dispozici do osmnácté hodiny. Od 19:30 mohli zájemci navštívit ve společenském domě Plzeňka premiéru nové hry „Přišel na večeři“ v podání souboru Herci první generace.

Berounský drak

Podmínky:
Dvousetmetrová trať od jezu proti proudu
Maximálně 20 pádlujících, z toho minimálně 4 ženy


Po kvalifikačních rozjížďkách následovaly semifinálové a finálové jízdy. Dobojováno bylo krátce před čtvrtou hodinou odpolední po utkání posádek měst. Vítězem pátého ročníku se v kategorii volně složených týmů stala posádka KVAS Oldies, z berounských týmů se na prvním místě umístila posádka LOKO Beroun. Nutno však poznamenat, že o pořadí rozhodovaly pouhé setiny vteřiny. V souboji měst ovšem s přehledem zvítězil, stejně jako v letech minulých, Beroun. S odstupem následovaly posádky partnerských měst Goslar, Brzeg a Rijswijk. Při zpáteční cestě na molo ještě seskočil berounský starosta, který byl součástí berounského městského týmu jako bubeník, z lodi, aby zjistil kvalitu vody v řece Berounce. Po návratu lodí a spokojeného starosty následovalo vyhlášení vítězů a křest nové dračí lodi, kterou Beroun dostal. Následně posádky čekal ještě jeden souboj, a to přetahování lana. Zábava zde probíhala i večer kulturním programem.


Neděle

V neděli se trhy uskutečnily mezi devátou a sedmnáctou hodinou. Na úvod opět zakoncertovala Berouňačka, následovaná hudebními skupinami Tři dny na břiše ve tři čtvrtě na jedenáct a Shannon Irish Music v jednu hodinu odpoledne. V této době se taktéž otevřel k prohlídce zákulisí berounský aquapark. Provést zázemím aquaparku jste se mohli nechat až do sedmnácté hodiny. Každý návštěvník získal 20% slevu na vstup využitelnou do konce září.


Výčet uplynulých víkendových možností není ani tak úplný. Například od 2.9. probíhá až do 15.9. výstava městských historických dokumentů v Holandském domě a Muzeum Českého krasu Beroun připravilo jarmark tradičních řemesel. Stejně tak ale bylo možno využít velmi pěkné zářijové dny ke sportu nebo jen k procházkám centrem města a jeho okolím.


Vojtěch Vopařil


Aktualizace 14.09.2010: Průběh závodu dračích lodí ve svém článku krátce popsal také Jiří Cysař na Novinkách.cz.


Fotogalerie (10 souborů)
1

Komentáře k článku (0) >>

Zpět  <<>>  Na přehled článků


Reklama
Blaník reality


Berounský region
 

Počasí
Technický správce a provozovatel Cadecron, © 2009 Cadecron
Seznam použitých materiálů od jiných autorů
Možnosti inzerce a kontakt