Najdi Články Tabule Videotéka Wiki Fórum Seznamka Bazar Více

Jméno:
Heslo:
Registrace
... váš a vámi tvořený regionální portál
... váš prostor pro občanskou žurnalistiku, výměnu informací, řešení lokálních veřejných problémů, setkání a seznamování

Za svobodný internet! – vyjádření

19.03.2010  06:09
Názor (region)
Globální
Cadecron

Chtěl bych se návštěvníkům, kteří navštívili Portál Pod Dědem 17.03.2010 večer, omluvit za neslušné výrazy, které jsem použil na fóru (viz. téma „Za svobodný internet!“, příspěvek byl upraven). Zmíněná kauza mě ale velmi silně naštvala.

  Rozhodně nechci, aby se z Fóra Pod Dědem stalo smetiště čtvrté cenové. Na diskuzním fóru bychom měli diskutovat, tedy vyjadřovat se k věci a v mezích slušnosti. To je zajisté věc, o které nemůže být řeč. Na druhou stranu ovšem chápu lidi, kteří se stanou oběťmi nekalých praktik různých společností. Pak jde často slušnost hodně rychle stranou.
  Drzost společnosti PROLUX Constulting Int, s.r.o. zažalovat finanční servery za internetovou diskuzi je nekonečná. Výrazy „jako svině“ či „podvodníci“, nepovažuji za přesmíru vulgární při opodstatněném použití. Přesto dal soudce Jaromír Jirsa Proluxu za pravdu. Byť požadované odškodnění ve výši 50 tisíc korun Prolux nedostane, bylo nařízeno odstranění „závadných“ příspěvků z diskuze. S tímto rozsudkem opravdu nemohu souhlasit a připadá mi, jak z dob totality.
  Můj názor je takový, že kritika musí být samozřejmě něčím podložená, jinak se jedná o pomluvu, kdy má soud právo zasáhnout. Právo prokazatelně nekale jednající společnosti pak již nemůže být dále nijak poškozeno. Míru slušnosti a přípustného obsahu na internetových stránkách by si pak měl vždy určit provozovatel daných internetových stránek. Chce-li mít provozovatel z webu žumpu, ať si má žumpu. Je na lidech, jestli budou takové internetové stránky navštěvovat nebo ne. Stát by neměl mít právo toto regulovat.
  Co se týče Fóra Pod Dědem, tak mírně neslušné výrazy cenzurovány nebudou, ty více neslušné budou částečně až celé hvězdičkovány (pokud je diskutér sám nevyhvězdičkuje), ke smazání příspěvku v případě oprávněné kritiky kromě případných opravdu silných případů ale přistupováno nebude.
  Výraz, kterým jsem pana soudce Jirsu plně otevřeně označil a který jsem pak mírnil a nakonec odstranil, je trochu silné kafe, jeho rozhodnutí ovšem mnohem větší. Možná vám to některým připadá malicherné, ale celosvětová tendence opravdu směřuje k silné regulaci internetu, akorát to není navenek pro běžnou veřejnost vidět. Když soustavně drobíte chleba, tak ho jednou rozdrobíte celý. Svoboda se u mě drží v žebříčku hodnot na nejvyšších pozicích a na tyto záležitosti jsem tak velmi háklivý.

Vojtěch Vopařil
provozovatel Portálu Pod Dědem


Komentáře k článku (0) >>

Zpět  <<>>  Na přehled článků


Reklama
autoškola Bohouš


Berounský region
 

Počasí
Technický správce a provozovatel Cadecron, © 2009 Cadecron
Seznam použitých materiálů od jiných autorů
Možnosti inzerce a kontakt